Ze względu na czas epidemii oraz zbliżające się wakacje kilka informacji o uroczystości I komunii św., abyśmy mogli dobrze się do niej przygotować. 

Jak wiadomo uroczysta Msza św. odbędzie się w niedzielę 6 września o godz. 12.30, na której wszystkie dzieci przygotowujące się w tym roku do I komunii św. przyjmą po raz pierwszy Pana Jezusa do swojego serca.

Kwestia formacyjna

Pozostało nam jeszcze kilka ważnych spraw do omówienia w ramach przygotowania do I komunii, dlatego proszę o odsłuchanie kazania z Bożego Ciała z naszej parafii (o formach przyjmowania komunii) oraz trzech fragmentów Elementarza dominikanina o. Adama Szustaka.

Kazanie z Bożego Ciała:

 

Jak dokonuje się przeistoczenie:
https://www.youtube.com/watch?v=OCzrQkYpQq4

Konsekracja:
https://www.youtube.com/watch?v=lv4lqCHFlVw

Cuda eucharystyczne:
https://www.youtube.com/watch?v=j9I0QuwJe8s

Proszę rodziców, aby po odsłuchaniu powyższych 4 nagrań porozmawiali o tym z dziećmi. Można również zacząć od wspólnego odsłuchania, a potem przeprowadzić rozmowę.

Dla chętnych proponuję także cykl katechez „O liturgii krok po kroku” np. Odcinek 42:
https://www.youtube.com/watch?v=8amAOPXMdQU

 

Spowiedź i bezpośrednie przygotowanie uroczystości

Spowiedź dla dzieci odbędzie się w piątek 4 września o godz. 16.00 w kościele. Będzie to ich pierwsza spowiedź, dlatego bardzo proszę rodziców, aby przepytać dzieci z formuły spowiedzi, tym bardziej, że niektóre z nich nie zdążyły jej zdać. Dobre przygotowanie obniża stres, dlatego zwróćmy na to uwagę.

Na początku września będzie wiele możliwości skorzystania ze spowiedzi, dlatego nie będziemy planowali dodatkowej spowiedzi dla rodziców.

Zazwyczaj potrzebnych było kilka prób w kościele z dziećmi przed uroczystością. Ze względu na epidemię i czas wakacji, będziemy zmuszeni ograniczyć się wyłącznie do jednej próby w sobotę 5 września o godz. 10.00. Skupimy się przede wszystkim na kwestii zajmowania miejsc i podchodzenia do komunii. Zredukowanie przygotowania będzie możliwe jeśli rodzice obstawią całą liturgię Słowa (dwa czytania i psalm oraz modlitwę powszechną), a dzieci nie będą odczytywać na Mszy podziękowań, tylko wszystkie dzieci przygotują podziękowania w formie laurki, które zbierzemy w sobotę na próbie, a w niedzielę zostaną przyniesione do ołtarza w procesji z darami.

Mam nadzieję, że przygotowania, a szczególnie samą uroczystość przeżyjemy spokojnie i owocnie, z wielką radością i wdzięcznością Bogu za dar Eucharystii.